Reduktor ślimakowy

Reduktor ślimakowy

Przedstawiono schemat obwodu składającego się z dwóch gałęzi równoległych. W jednej z nich występują rezystancja i reaktancja indukcyjna, w drugiej reaktancja pojemnościowa. Sporządźmy wykres wektorowy dla tego obwodu. Prąd w gałęzi pierwszej spóźnia się w fazie względem napięcia o kąt. Prąd ten rozkładamy na składowe czynną i bierną. W gałęzi drugiej płynie prąd wyprzedzający w fazie napięcie o kąt prosty. Prąd ten ma charakter bierny, jego składowa czynna jest równa zeru. Możemy tak dobrać pojemność kondensatora, że składowe bierne prądów w obu gałęziach będą równe co do wartości, lecz przeciwne co do zwrotu. Składowe te kompensują się wzajemnie, prąd zaś wypadkowy I będzie równy składowej czynnej. Ten szczególny przypadek nazywamy rezonansem prądów albo rezonansem równoległym. Przy rezonansie prądów ze źródła popłynie do obwodu prąd równy składowej czynnej Iczl; wewnątrz zaś obwodu w części ABCD, utworzonej z cewki i kondensatora, będzie płynął prąd bierny ibi = Ic kosztem energii pola magnetycznego cewki i pola elektrycznego kondensatora. Wartość tego prądu biernego może znacznie przewyższać wartość prądu doprowadzonego do obwodu rezonansowego, tj. przed rozgałęzieniem. Zjawisko rezonansu prądów jest wykorzystywane w obwodach radiotechnicznych i elektronicznych.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Szczegóły strony www.reduktory.info:

Odwiedziny robotów:

Odwiedziny yahoo 101 Odwiedziny googlebot 21

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii:

 • Falownik Omron

  Falownik Omron »

  W akumulatorze naładowanym płyty dodatnie zawierają dwutlenek ołowiu Pb02 o barwie ciemnobrunatnej, płyty ujemne zawierają ołów Pb... więcej »

 • Grawerowanie opisów

  Grawerowanie opisów »

  Ciała, których przenikalność magnetyczna jest nieco mniejsza niż jedność, nazywamy diamagnetycznymi, np. miedź, a których wartość ... więcej »

 • Karuzela dla konia

  Karuzela dla konia »

  Jeżeli próbkę ferromagnetyku nie namagnesowaną wprowadzimy do cewki i namagnesujemy do stanu zbliżonego do nasycenia osiągając war... więcej »

 • AutoID Polska S.A.

  AutoID Polska S.A. »

  Automatyzacja procesów jeszcze nigdy nie była tak łatwa, a to wszystko dzięki AutoID, która nowoczesne technologie wykorzystuje w ... więcej »

 • Sabur - sterowniki plc

  Sabur - sterowniki plc »

  Firma Sabur specjalizuje się w proponowaniu urządzeń oraz oprogramowania dla automatyki. Wszystkie nasze produkty charakteryzuje i... więcej »

 • Automatyka przemysłowa

  Automatyka przemysłowa »

  Obecnie automatyka przemysłowa stosowana jest w coraz większej ilości gałęzi przemysłu. Chcą nie chcąc mimo nowych technologii mas... więcej »

 • Elektroniczne głosowanie

  Elektroniczne głosowanie »

  Firma B&M Promotion w tym momencie od dwudziestu lat proponuje swoje usługi przedsiębiorstwom, które wymagają wsparcia w organ... więcej »

 • CENTRUM PROJEKT Systemy automatyki Wrocław

  CENTRUM PROJEKT Systemy automatyki Wrocław »

  Posiadająca siedzibę we Wrocławiu firma Centrum Projekt gorąco zachęca Państwa do współpracy i zapoznania się ze swoją specjalisty... więcej »

 • Szybkozlaczki.pl

  Szybkozlaczki.pl »

  Z powodu wielu zalet, jakie posiadają szybkozłączki, korzysta z nich wiele gałęzi przemysłu. Świetnie sprawdzają się tam, gdzie po... więcej »