Dystrybutor falowników Lenze

Dystrybutor falowników Lenze

Wiemy już, że na przewód z płynącym prądem, a znajdujący się w polu magnetycznym, działa siła F, wprawiając go w ruch o zwrocie określonym regułą lewej dłoni. Z drugiej strony w trakcie poruszania się przewodu na zasadzie prawa indukcji elektromagnetycznej będzie się w nim indukowała, której zwrot określa z kolei reguła prawej dłoni. Zestawiając wyniki zastosowania obu reguł dochodzimy do wniosku, że zwrot indukowanej będzie skierowany przeciwko prądowi płynącemu przez przewód, a tym samym i przeciwnie do zwrotu napięcia doprowadzanego do przewodu. Jeżeli napięcie doprowadzone ze źródła do przewodu wynosi U, rezystancja przewodu R, a w nim indukowana E, to prąd w przewodzie, a zatem indukowana w przewodzie powoduje zmniejszenie płynącego w nim prądu. Taką o zwrocie przeciwnym do zwrotu napięcia w obwodzie nazywamy siłą przeciw elektromotoryczną odbiornika. Należy zaznaczyć, że siła przeciw elektromotoryczną powstaje w takich odbiornikach, w których energia elektryczna zamienia się w inny rodzaj energii niż cieplna.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Szczegóły strony www.lenze.net.pl:

Odwiedziny robotów:

Odwiedziny yahoo 104 Odwiedziny googlebot 9

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii:

 • Przekaźniki

  Przekaźniki »

  Przekaźniki elektryczne to przede wszystkim dwa rodzaje przekaźników. Są nimi przekaźniki elektromagnetyczne oraz przekaźniki prąd... więcej »

 • Montaż smd

  Montaż smd »

  Firma Solitech już od roku 2003 dostarcza wysokiej jakości usługi B2B dla branży elektronicznej. Oferujemy w tym zakresie produkcj... więcej »

 • HELUKABEL Polska - kable, przewody, osprzęt

  HELUKABEL Polska - kable, przewody, osprzęt »

  HELUKABEL Polska o nasz wydział niemieckiej firmy wytwarzającej kable i przewody oraz osprzęt kablowy.
  Wszelaka propozycja k... więcej »

 • Naprawa falowników

  Naprawa falowników »

  Rozpatrzmy to na przykładzie 'liczbowym, przypuśćmy, że do sieci o napięciu 220 V zostały włączone szeregowo dwie żarówki, każda n... więcej »

 • Grawerowanie opisów

  Grawerowanie opisów »

  Ciała, których przenikalność magnetyczna jest nieco mniejsza niż jedność, nazywamy diamagnetycznymi, np. miedź, a których wartość ... więcej »

 • Falownik Lenze

  Falownik Lenze »

  Zjawisko indukcji elektromagnetycznej odkryte w 1831 r. przez M. Faradaya stworzyło podstawy do rozwoju współczesnej elektrotechni... więcej »

 • Motoreduktor kątowy

  Motoreduktor kątowy »

  Nieraz zjawisko prądów wirowych wykorzystuje się w sposób użyteczny. Na przykład liczniki energii elektrycznej zaopatruje się w ta... więcej »

 • Przekładnie Motovario

  Przekładnie Motovario »

  Strata uzyskiwana w rozpatrzonym przykładzie jest znikomo mała. Dla wytwarzania o dużych wartościach i do zasilania sieci elektryc... więcej »

 • Reduktor kątowy

  Reduktor kątowy »

  Obwód z idealną cewką indukcyjną. Rozpatrzmy obecnie obwód zawierający bezrdzeniową cewkę indukcyjną o indukcyjności L i o znikomo... więcej »

 • Reduktor ślimakowy

  Reduktor ślimakowy »

  Przedstawiono schemat obwodu składającego się z dwóch gałęzi równoległych. W jednej z nich występują rezystancja i reaktancja indu... więcej »