Reduktor ślimakowy

Reduktor ślimakowy

Przedstawiono schemat obwodu składającego się z dwóch gałęzi równoległych. W jednej z nich występują rezystancja i reaktancja indukcyjna, w drugiej reaktancja pojemnościowa. Sporządźmy wykres wektorowy dla tego obwodu. Prąd w gałęzi pierwszej spóźnia się w fazie względem napięcia o kąt. Prąd ten rozkładamy na składowe czynną i bierną. W gałęzi drugiej płynie prąd wyprzedzający w fazie napięcie o kąt prosty. Prąd ten ma charakter bierny, jego składowa czynna jest równa zeru. Możemy tak dobrać pojemność kondensatora, że składowe bierne prądów w obu gałęziach będą równe co do wartości, lecz przeciwne co do zwrotu. Składowe te kompensują się wzajemnie, prąd zaś wypadkowy I będzie równy składowej czynnej. Ten szczególny przypadek nazywamy rezonansem prądów albo rezonansem równoległym. Przy rezonansie prądów ze źródła popłynie do obwodu prąd równy składowej czynnej Iczl; wewnątrz zaś obwodu w części ABCD, utworzonej z cewki i kondensatora, będzie płynął prąd bierny ibi = Ic kosztem energii pola magnetycznego cewki i pola elektrycznego kondensatora. Wartość tego prądu biernego może znacznie przewyższać wartość prądu doprowadzonego do obwodu rezonansowego, tj. przed rozgałęzieniem. Zjawisko rezonansu prądów jest wykorzystywane w obwodach radiotechnicznych i elektronicznych.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Szczegóły strony www.reduktory.info:

Odwiedziny robotów:

Odwiedziny yahoo 101 Odwiedziny googlebot 8

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii:

 • Blokady parkingowe - Euro Spaw

  Blokady parkingowe - Euro Spaw »

  Firma Euro Spaw działa w branży spawalniczej od 3 lat. Nasze usługi wykonywane są na profesjonalnym poziomie. Firma produkuje wyro... więcej »

 • Przekaźniki

  Przekaźniki »

  Przekaźniki elektryczne to przede wszystkim dwa rodzaje przekaźników. Są nimi przekaźniki elektromagnetyczne oraz przekaźniki prąd... więcej »

 • Czujnik prędkości obrotowej

  Czujnik prędkości obrotowej »

  czujnik prędkości obrotowej najczęściej stosuje się w turbinach, system hydraulicznych oraz silnikach diesla. Do najczęściej stoso... więcej »

 • Falownik Omron

  Falownik Omron »

  W akumulatorze naładowanym płyty dodatnie zawierają dwutlenek ołowiu Pb02 o barwie ciemnobrunatnej, płyty ujemne zawierają ołów Pb... więcej »

 • Piły tarczowe do metalu

  Piły tarczowe do metalu »

  HARD Sp.zo.o. mająca siedzibę w Krakowie jest autoryzowanym reprezentantem marki Exactcut, która zajmuje się planowaniem i wytwarz... więcej »

 • Falowniki i softstarty

  Falowniki i softstarty »

  Przeciąganie powierzchni wielościennych w odlewach stanowi operację wykańczającą, zapewniającą uzyskanie dużej dokładności wymiaró... więcej »

 • Biomata

  Biomata »

  Spółka Amanda trudni się od lat 90tych fabrykacją wyrobów tekstylnych. Obecnie produkty przedsiębiorstwa trafiają do większości kr... więcej »

 • Aplikatory etykiet

  Aplikatory etykiet »

  Ultrapak to licencjonowany salon maszyn pakujących, w którym znajdziesz najwyższej klasy aplikatory etykiet i banderolownice. Sprz... więcej »

 • Maszyny drukarskie - MaszynyDrukarskie.eu

  Maszyny drukarskie - MaszynyDrukarskie.eu »

  Jeśli szukają Państwo specjalistycznych maszyn drukarskich do przygotowywania etykiet, zachęcamy do skorzystania z oferty firmy HK... więcej »

 • Apagroup.pl

  Apagroup.pl »

  APA Group to firma z wieloletnim doświadczeniem, posiadająca wysoką pozycję na rynku, która zajmuje się zastosowaniem najnowocześn... więcej »