Reduktor ślimakowy

Reduktor ślimakowy

Przedstawiono schemat obwodu składającego się z dwóch gałęzi równoległych. W jednej z nich występują rezystancja i reaktancja indukcyjna, w drugiej reaktancja pojemnościowa. Sporządźmy wykres wektorowy dla tego obwodu. Prąd w gałęzi pierwszej spóźnia się w fazie względem napięcia o kąt. Prąd ten rozkładamy na składowe czynną i bierną. W gałęzi drugiej płynie prąd wyprzedzający w fazie napięcie o kąt prosty. Prąd ten ma charakter bierny, jego składowa czynna jest równa zeru. Możemy tak dobrać pojemność kondensatora, że składowe bierne prądów w obu gałęziach będą równe co do wartości, lecz przeciwne co do zwrotu. Składowe te kompensują się wzajemnie, prąd zaś wypadkowy I będzie równy składowej czynnej. Ten szczególny przypadek nazywamy rezonansem prądów albo rezonansem równoległym. Przy rezonansie prądów ze źródła popłynie do obwodu prąd równy składowej czynnej Iczl; wewnątrz zaś obwodu w części ABCD, utworzonej z cewki i kondensatora, będzie płynął prąd bierny ibi = Ic kosztem energii pola magnetycznego cewki i pola elektrycznego kondensatora. Wartość tego prądu biernego może znacznie przewyższać wartość prądu doprowadzonego do obwodu rezonansowego, tj. przed rozgałęzieniem. Zjawisko rezonansu prądów jest wykorzystywane w obwodach radiotechnicznych i elektronicznych.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz »

Szczegóły strony www.reduktory.info:

Odwiedziny robotów:

Odwiedziny yahoo 101 Odwiedziny googlebot 8

Zobacz podobne wpisy w tej kategorii:

 • MOTON filtry absolutne

  MOTON filtry absolutne »

  Funkcjonujemy w specjalności już od wielu lat i przez ten okres, udało nam się zyskać zaufanie wielu Klientów. W naszej ofercie od... więcej »

 • Automatyka do bram, Bramy Garażowe Warszawa

  Automatyka do bram, Bramy Garażowe Warszawa »

  Podstawowa działalność firmy Atest Bramy to automatyka do bram oraz bramy garażowe w pełnym zakresie tzn. sprzedaż, montaż oraz se... więcej »

 • Szkolenia autocad

  Szkolenia autocad »

  Firma Fimade istnieje na rynku szkoleniowym od ponad 7 lat. Firma realizuje usługi szkoleniowe na terenie Górnego i Dolnego Śląska... więcej »

 • Falownik Omron

  Falownik Omron »

  W akumulatorze naładowanym płyty dodatnie zawierają dwutlenek ołowiu Pb02 o barwie ciemnobrunatnej, płyty ujemne zawierają ołów Pb... więcej »

 • Sklep falowniki

  Sklep falowniki »

  Zwrot linii tych pól określa reguła śruby prawoskrętnej W odniesieniu do przewodu pojedynczego — jeżeli ruch postępowy przy wkręca... więcej »

 • Reduktor kątowy

  Reduktor kątowy »

  Obwód z idealną cewką indukcyjną. Rozpatrzmy obecnie obwód zawierający bezrdzeniową cewkę indukcyjną o indukcyjności L i o znikomo... więcej »

 • Balustrady Sulejówek

  Balustrady Sulejówek »

  Strona zakładu ślusarskiego J&W Paluch zajmującego się produkcją balustrad kutych, balustrad nierdzewnych, bram, ogrodzeń, ora... więcej »

 • Aplikatory etykiet

  Aplikatory etykiet »

  Ultrapak to licencjonowany salon maszyn pakujących, w którym znajdziesz najwyższej klasy aplikatory etykiet i banderolownice. Sprz... więcej »